Gry Planszowe Wiki
Advertisement

Władca Pierścieni LCG to kooperacyjna gra karciana wydawana w systemie LCG, w której to gracz lub gracze kontroluje drużynę pierścienia w celu przejścia danego scenariusza. Różne scenariusze wymagają różnej strategii i odpowiednio skonstruowanej talii. Jak każda gra karciana, Władca Pierścieni charakteryzuje się pewną dozą losowości, która powoduje że nigdy nie wygramy 100% gier, jednak dzięki odpowiedniej strategii może prawdopodobieństwo wygranej znacząco zwiększyć. Jak to bywa w grach typu LCG dodatki oraz dodatkowe kopie zestawu podstawowego (maksymalnie można wykorzystać 3 kopie tej samej karty w jednej talii, jednego gracza) znacząco zwiększają możliwości budowania talii i tym samym nasze szanse na zwycięstwo.

Sfery[]

W grze występują cztery sfery, z których każda skupia się na pewnych obszarach:

  • Przywództwo - posiada bardzo przydatne efekty do zbierania dodatkowych zasobów
  • Wiedza - wiele efektów umożliwiających dobór dodatkowych kart, leczenie, podgląd kart spotkań
  • Duch - karty do zmniejszenia poziomu zagrożenia, przeciwdziałania efektom cienia i podstępom
  • Taktyka - przede wszystkim "siła ognia", sporo krasnoludów - jedna z trudniejszych sfer do grania

W pierwszych rozgrywkach rekomendowanym jest granie jedną sferą, w celu ich lepszego poznania. Jednak, żeby grać efektywnie w kolejnych scenariuszach najlepiej jest łączyć ze sobą sfery, żeby wzajemnie się uzupełniały. Przykładowo jeśli będziemy mieć dużo kart wiedzy umożliwiających dociąganie kolejnych kart, to powinno to iść w parze np. z kartą Namiestnika Gondoru z talii przywództwa (lub innych jeśli dysponujemy dodatkami), gdyż w przeciwnym razie nie będzie nas stać na zagrywanie dodatkowo dociąganych kart.

Wadą łączenia sfer jest to, że musimy dopasowywać zasoby do kart i może wystąpić sytuacja, w której mamy dużo zasobów u jednego bohatera i karty na ręce od strefy innego. Żeby temu przeciwdziałać proporcje kart w talii powinny odpowiadać ilości zasobów danego typu. Przykładowo mając 2 bohaterów przywództwa oraz jednego wiedzy w naszej talii powinno znaleźć się 2/3 kart przywództwa i 1/3 wiedzy. Jest to oczywiście pewne uproszczenie, gdyż niektóre karty umożliwiają dodawanie zasobów, karty mają też różny koszt, co może zaburzyć te proporcje, jednak jest to dobry wskaźnik umożliwiający nam statystycznie nejlepsze dopasowanie zasobów do kart.

Budowanie talii[]

Budując talię musimy tak dopasować karty, żeby jak najlepiej się uzupełniały i wspierały wybraną przez nas strategię. Bardzo często scenariusz, który rozgrywamy wymusza na nas określoną strategię, ale powoduje, że konkretne karty stają się bardzo istotne. Przykładowo drugi scenariusz z zestawu podstawowego wymaga zaraz na wstępie pokonania bardzo silnego trola. Wymusza to na nas skonstruowanie tali, która da duże prawdopodobieństwo wystąpienia kart uniemożliwiających wrogowi atak (np. leśna pułapka) lub tanich jednostek do poświęcenia.

W ogólności efekty, które bardzo przydają się w grze i które warto uwzględnić składając talię to: zbieranie zasobów, dociąganie kart, podglądanie kart spotkań, zmniejszanie poziomu zagrożenia, leczenie.

Rozgrywka[]

Ffg henamarth-riversong-core.jpg

Władca Pierścieni to gra przede wszystkim o efektywnym zarządzaniu ryzykiem. Żeby grać efektywnie należy być świadomym tego jakie efekty mogą się pojawić w tali spotkań i minimalizować ryzyko tego, że któryś wyrządzi zbyt duże straty. Np. Jeśli wiemy, że występują pułapki zadające przydzielonym do wyprawy jednostką obrażania, a któryś z naszych bohaterów odniósł już wiele obrażeń, to nie należy go przydzielać do wyprawy, gdyż istnieje szansa, że zostanie on zabity i tym samym mocno skomplikuje to naszą sytuację. Bardzo przydatnym jest jednostka (moja ulubiona karta nota bene), która umożliwia podglądanie talii spotkań i tym samym bardziej efektywne planowanie.

Do najczęściej popełnianych błędów można zaliczyć: nie bronienie ataków (ze względu na efekty cienia wprowadza to duże ryzyko), podejmowanie decyzji szybciej niż jest to konieczne (np. odrzucanie karty z ręki w celu wzmocnienia jakiegoś efektu wcześniej niż w ostatnim możliwym momencie).

Jednym z istotnych elementów jest również tempo gry. Często scenariusze składają się z kilku etapów różniących się poziomem trudności. Jeśli wiemy, że pierwszy etap podróży jest łatwiejszy, warto się nie spieszyć i czasem nawet celowo nie przydzielać wszystkich wolnych postaci do wyprawy po to, żeby zbudować sobie bardziej solidne fundamenty i większą drużynę do kolejnych etapów. Zwłaszcza kiedy mamy w tali karty umożliwiające obniżenie poziomu zagrożenia i tym samym większą kontrolę nad długością rozgrywki.

Linki[]

Władca Pierścieni LCG

Poradnik do grania Solo

Hall of Beorn - blog z poradnikiem (po ang.)

Advertisement