Gry Planszowe Wiki
Advertisement

Spiellust

Pierwsza polsko-niemiecka strona o grach planszowych i karcianych.

Historia[]

Spiellust rozwinął się z bloga, założonego w czerwcu 2007 roku przez pomimo. Początkowo tematyką bloga były głównie gry dla dzieci, w kontekście wykorzystania ich w ramach zajęć edukacyjnych, głównie w ramach lekcji języka niemieckiego. Stąd też pierwsze prezentowane na łamach bloga tytuły były tytułami niemieckimi.

Z biegiem czasu, gdy Spiellust nawiązywał kontakty i/lub współpracę z kolejnymi wydawnictwami, tematyka bloga uległa rozszerzeniu. Nauczycielski blog przekształcił się w stronę o grach, społecznościach i rynkach (głównie) z obu stron polsko-niemieckiej granicy. Blogowa forma - mimo wielu niedogodności blogspota - została zachowana, m.in. ze względu na przystępność platformy dla nowych współpracowników.

Od połowy 2008 roku redakcja Spiellusta jest redakcją międzynarodową i od tego momentu też polski wcześniej Spiellust istnieje jako strona polsko-niemiecka. Obecnie trzon redakcji tworzą 2 Polacy (pomimo, woj_settlers) i dwoje Niemców (Kinjiro oraz ode). Współpracują: Al, Morgon, Earl_MW. Poza tym część streszczeń, jakimi dla wygody czytelników opatrywane są recenzje w obu językach, opracowują wolontariusze - studenci germanistyki poznańskiego uniwersytetu, podopieczni Kinjiro.

Charakterystyka strony[]

Co jest charakterystyczne dla Spiellusta, to fakt, że jego redakcja nie ogranicza się tylko do publicystyki, ale też aktywnie bierze udział w promocji polskich produkcji w krajach obszaru niemieckojęzycznego. Spiellust pomagał debiutującym na targach Spiel '08 wydawnictwom Wolf Fang oraz Kuźnia Gier w poszukiwaniu recenzentów ich gier w Niemczech/ Austrii. Kinjiro, pomimo i Al dokonali tłumaczeń instrukcji gier prezentowanych przez Kuźnię Gier, Portal i Wolf Fang na targach w Essen. Spiellust pomagał też zaistnieć polskim wydawnictwom w przedessenowych przeglądach na stronach Spielbox.de, Cliquenabend.de i Unknowns.de. Wreszcie członkowie redakcji Spiellusta wspierali wydawnictwa na ich stoiskach w Essen.

Spiellust jest obecnie dla niemieckich graczy głównym (a w wielu kwestiach jedynym) źródłem wiedzy o polskim rynku i społeczności. Chętnie linkowany przez niemieckie serwisy, Spiellust ma też sam możliwość (jako jedyna strona z Polski) samodzielnie podpinać swoje teksty w panelu Spielboxa. Niemieckie recenzje publikowane na stronie katalogowane są w bazie danych Luding.org, dla wielu niemieckich graczy najważniejszym katalogu tekstów o grach w internecie.

Z pomocy Spiellusta w kontaktach z polskimi wydawnictwami korzystają zarówno redaktorzy niemieckojęzycznych serwisów, jak i niemieccy wydawcy, dystrybutorzy i handlarze. Dla małych wydawnictw z Niemiec jest też Spiellust okazją do ich "pierwszego kontaktu" z polskimi graczami.

Ciekawostki[]

Spiellust ma swój własny microbadge w serwisie BoardGameGeek.com


Linki[]

http://spiellust.net/

Advertisement