Rozgrywka w grach cechuje się pewnymi mechanizmami, które również można spotkać w tej samej lub podobnej formie w innych grach.

Mechanika Opis Przykład
Aukcja/Licytacja
Liczba gier w kategorii: 0
Gracze licytują się między sobą dając najwyższą (lub najniższą) stawkę na aukcji dóbr w celu uzyskania przewagi nad pozostałymi graczami. Licytacje dzielą się na jawne gdzie gracze kolejno deklarują lepszą stawkę lub tajne gdzie każdy gracz w sekrecie wybiera swoją stawkę, która ujawniana jest jednocześnie z pozostałymi graczami. Często w celu rozstrzygania remisów istnieje dodatkowa mechanika. Zagłada Atlantydy – w fazie głosowań gracze próbują przeforsować swoje karty Polityki. W tym celu licytują za pomocą swoich żetonów wpływów. Głosowania mogą być jawne lub tajne o czym decyduje aktualna karta Wydarzenia. W przypadku remisu decyduje pozycja w Senacie.
Budowanie drogi/sieci
Liczba gier w kategorii: 0
Gracze mają za zadanie łączenie punktów na mapie za pomocą swoich lub neutralnych pionków. Celem takich gier często jest zbudowanie najdłuższej trasy i/lub połączenie dwóch punktów na mapie. Wsiąść do pociągu – głównym zadaniem graczy jest połączenie za pomocą swoich pionków par miast wyznaczonych na wylosowanych kartach. Dodatkowo gracz kontrolujący najdłuższą, ciągłą trasę otrzymuje dodatkowe punkty na koniec gry.
Budowanie talii/puli
Liczba gier w kategorii: 0
Gracze rozpoczynają grę z określonym zestawem kart/pionków, który zmienia się w trakcie rozgrywki. Wiele gier z tą mechaniką pozwala graczom na wprowadzanie zmian w talii za pomocą waluty – jak np. kupowanie nowych przedmiotów. Zdobyte w ten sposób karty zwiększają możliwości gracza w późniejszej fazie gry. Dominion – wszyscy gracze rozpoczynają grę z identycznymi, niewielkimi taliami i dokupują w trakcie rozgrywki nowe karty ze wspólnej puli.
Dobieranie kart
Liczba gier w kategorii: 0
Gracze dobierają karty z ograniczonej, często wspólnej puli aby uzyskać przewagę lub zebrać zestaw kart potrzebny w celu wykonania jakiegoś zadania. Wsiąść do pociągu – gracze zbierają karty odpowiedniego koloru w celu realizacji połączeń znajdujących się na planszy.
Drużyny i sojusze
Liczba gier w kategorii: 0
Gra pozwala na rozgrywkę w drużynach lub wspiera możliwość zawierania sojuszy między graczami. Często istnieje możliwość wygrania jako drużyna albo nakładane są kary za nieprzestrzeganie lub zerwanie sojuszy. Descent: Wędrówki w mroku – gracze kontrolujący bohaterów działają razem grając przeciwko graczowi, który jest Mrocznym Władcą
Eliminacja graczy
Liczba gier w kategorii: 0
Występuje w grach dla trzech lub większej ilości graczy. Po spełnieniu odpowiednich warunków gracz może zostać wyeliminowany z rozgrywki pozostawiając pozostałym graczom na kontynuowanie jej. Nie dotyczy to gier dla dwóch graczy gdzie wyeliminowanie przeciwnika jest celem gry. Monopoly – gracz, który zbankrutuje nie może grać dalej i odpada z gry, a pozostali gracze kontynuują rozgrywkę.
Głosowanie
Liczba gier w kategorii: 0
Wynik niektórych sytuacji jest określany na podstawie głosowania części lub wszystkich graczy. Agenci Molocha - Gracze w jawnym głosowaniu kto idzie na misję. Wybrani w tajnym głosowaniu głosują czy misja się powiedzie
Igranie z losem
Liczba gier w kategorii: 0
Gracze pomimo dużej losowości gry mają możliwość zwiększenia swoich szans poprzez odpowiednie dobieranie rodzaju i kolejności wykonywanych akcji. Formula D – gracze mają możliwość zmieniania biegów co pozwala na rzucanie kością z większą ilością ścian pozwalając na pokonanie jednorazowo większego dystansu, lecz należy uważać aby zdążyć wyhamować przed zakrętem. Przejechanie zakrętu przy zbyt dużej prędkości wiąże się z trwałymi uszkodzeniami pojazdu. Odpowiednie dobranie biegów pozwala na przejechaniu zakrętu przy odpowiedniej prędkości - należy przynajmniej raz zakończyć ruch na wyznaczonym obszarze zakrętu.
Jednoczesne wybieranie akcji
Liczba gier w kategorii: 0
Każdy gracz w sekrecie wybiera swoją następną akcję. Po ujawnieniu wszystkich akcji są one wykonywane zgodnie z zasadami gry. Gra o Tron: Gra Planszowa – wszyscy gracze jednocześnie rozkładają na swoich obszarach zakryte żetony rozkazów, które zostają jednocześnie ujawnione. Później każdy gracz kolejno wykonuje po jednym rozkazie aż do wyczerpania żetonów na planszy.
Kontrola obszaru
Liczba gier w kategorii: 0
Mechanika ta zwykle pozwala graczowi sprawowanie kontroli nad danym obszarem jeśli posiada większą ilość jednostek niż inni gracze Każdy gracz w sekrecie wybiera swoją następną akcję. Po ujawnieniu wszystkich akcji są one wykonywane zgodnie z zasadami gry. Carcassonne – gracze zdobywają punkty sprawując kontrolę nad punktowanymi obszarami. Gdy kilku graczy próbuje zdobyć punkty za dany obszar otrzymuje je gracz z większa ilością pionków.
Modularna plansza
Liczba gier w kategorii: 0
Plansza gry składa się z wielu elementów, najczęściej płytek lub kart. W wielu grach układ planszy jest losowy co umożliwia zróżnicowanie rozgrywki za każdym razem. Runewars – każdy gracz otrzymuje dwie losowe płytki, z których jest budowana plansza używana w danej rozgrywce.
Narracja
Liczba gier w kategorii: 0
Gracze mają opowiedzieć historię zawierającą odpowiednie szczegóły Dixit – w każdej z tur jeden gracz jest bajarzem. Wybiera jedną kartę z ręki i opisuje ją jednym zdaniem. Pozostali gracze wybierają z ręki kartę pasującą do opisu. Po przetasowaniu wybranych kart pozostali gracze mają za zadanie odgadnięcie, która należała do bajarza.
Ogradzanie
Liczba gier w kategorii: 1
Gracze kładą lub przesuwają pionki w celu ogrodzenia nimi jak największego obszaru. Go – ogrodzenie kamienia lub łańcucha kamieni przeciwnika pozwala na ich zbicie oraz usunięcie z planszy.
Pamięć
Liczba gier w kategorii: 0
Gracze muszą zapamiętać wydarzenia lub informacje aby wykonać wytyczne gry.
Pantomima
Liczba gier w kategorii: 0
Rozgrywka wymaga od graczy użycia gestów oraz mimiki w celu komunikacji z innymi graczami. Kalambury – zadaniem gracza jest przekazanie swojej drużynie hasła bez używania słów lub pokazywania osób/przedmiotów.
Papier i ołówek
Liczba gier w kategorii: 0
Gry wymagające zanotowania na kartce papieru odpowiedzi graczy lub wartości, które do końca gry określają zdobyte punkty pozwalające na określenie zwycięzcy. Państwa-miasta – po każdej rundzie podliczane są punkty za poszczególne kolumny, które są zliczane na koniec gry.
Papier, Kamień, Nożyce
Liczba gier w kategorii: 0
Podobnie jak z tytułowa grą Papier, Kamień, Nożyce mechanika cechuje się kołową hierarchią określającą zależności mięzdy jednostkami. Np. jednostka A ma przewagę nad jednostką B, ta ma przewagę nad jednostką C a jednostka C ma przewagę nad jednostką A.
Podnieś i dostarcz
Liczba gier w kategorii: 0
Mechanika wymaga od gracza podniesienie przedmiotu lub towaru w jednym miejscu na planszy i dostarczenie go w inne miejsce. Początkowe miejsce przedmiotu może był ustalone lub losowe. Dostarczenie przedmiotu w wyznaczone miejsce najczęściej wiąże się z otrzymaniem nagrody. Miejsce docelowe jest określone przez zasady lub inną mechanikę. Posiadłość Szaleństwa
Potajemne rozmieszczanie jednostek
Liczba gier w kategorii: 0
Są to gry, w których występują ukryte informacje. Wyłącznie gracz kontrolujący jednostki ma wszystkie informacje o nich (a nawet ich umiejscowieniu). Mechanika jest często używana w grach wojennych w celu zasymulowania mgły wojny. Earth Reborn - Gracze na początku gry rozstawiają zakryte znaczniki jednostek na planszy. Część z nich jest pusta.
Programowanie akcji/ruchu
Liczba gier w kategorii: 0
Każdy gracz jednocześnie planuje w sekrecie kilka następnych akcji. Po ujawnieniu są one wykonywane w ustalonej kolejności lub ustalonej przez gracza. Metallum – gracz w fazie programowania wybiera od 1 do 4 akcji z 12 możliwych. Po ujawnieniu tych akcji może je wykonać w dowolnej kolejności.
Pula punktów akcji
Liczba gier w kategorii: 0
Gracze otrzymują ograniczoną pulę punktów akcji na turę, które mogą wykorzystać aby wykonać możliwe akcje. Pandemia – każdy gracz otrzymuje 4 punkty akcji na turę, które może użyć w celu wykonania ruchu, leczenia choroby czy wymieniania kart z pozostałymi graczami.
Rozgrywka asymetryczna
Liczba gier w kategorii: 0
Różni gracze lub drużyny posiadają częściowo lub całkowicie odrębne zasady dotyczące rozgrywki. Wędrówki w mroku – jeden gracz pełni rolę Mrocznego Władcy kontrolującego potwory oraz posiadającego specjalne karty jak np. pułapki. Pozostali gracze wcielają się w bohaterów, których celem jest wykonanie zadania podanego w scenariuszu podpierając się własnymi zdolnościami i przedmiotami gdy Mroczny Władca stara się im w tym przeszkodzić.
Rozmieszczanie robotników
Liczba gier w kategorii: 0
Każdy gracz ma do dyspozycji pulę robotników, których przydziela do wykonania akcji dostępnych dla wszystkich graczy. Zazwyczaj istnieje limit robotników, który mogą wykonać daną akcję, pozwalając na zablokowanie ich dla innych graczy. Agricola – gracze kolejno wysyłają po jednym członku rodziny w celu wykonania jednej z wolnych akcji dostępnych dla wszystkich graczy.
Różne zdolności graczy
Liczba gier w kategorii: 0
Gra udostępnia graczom moce i/lub sposoby osiągnięcia zwycięstwa od pozostałych graczy lecz dalej wszyscy gracze podlegają tym samym zasadom co reszta. Pandemia – każdy z graczy otrzymuje unikalną role, która cechuje się umiejętnościami niedostępnymi dla innych graczy.
Ruch po obszarach
Liczba gier w kategorii: 0
Plansza jest podzielona na obszary różnych rozmiarów, a ruch między nimi zależy od tego czy są ze sobą sąsiadujące lub w inny sposób połączone Gra o Tron: Gra Planszowa - gracze mogą poruszać jednostki lądowe na sąsiadujące obszary lub na obszary połączone przez kontrolowane obszary morskie.
Ruch po siatce
Liczba gier w kategorii: 1
Pionki gracza mogą poruszać się po siatce w wielu kierunkach. Siatka najczęściej składa się z pól kwadratowych lub sześciokątnych (hexów). Ilość pionków na planszy Szachy – rozgrywane przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy za pomocą 32 bierek różnego rodzaju (po 16 na gracza)
Ruch z punktu do punktu
Liczba gier w kategorii: 0
Na planszy znajdują się punty określające możliwe miejsca. Punkty te są połączone między sobą liniami, a ruch może się odbywać wyłącznie po wyznaczonych liniach. Pandemia – na mapie świata wyróżnione są miasta, które są połączone z innymi, pobliskimi miastami. Ruch graczy oraz rozprzestrzenianie chorób odbywa się wyłącznie po tych, z góry ustalonych liniach.
Rysowanie linii
Liczba gier w kategorii: 0
Gry te wymagają od graczy rysowanie linii w sposób określony zasadami.
Rzucanie kośćmi
Liczba gier w kategorii: 0
Gracze rzucają kośćmi o różnej ilości ścian pozwalając na uzyskanie losowego wyniku. Niektóre gry pozwalają na przerzucenie jednej lub kilku kości w celu uzyskania lepszego wyniku. Kości - gracz rzuca 5 kośćmi sześciennymi w celu uzyskania określonego układu oczek. Po rzucie ma możliwość do dwóch razy przerzucić dowolne z wyrzuconych kości.
Rzuć/zakręć i ruszaj
Liczba gier w kategorii: 0
Gracze przed wykonaniem ruchu rzucają kością lub kręcą ruletką określającą ilość pól o ile rusza się ich pionek. Chińczyk – wartość ruchu pionka jest równa wartości wyrzuconej przez gracza na kości sześciennej. Gdy gracz wyrzuci 6 ma prawo wprowadzić kolejny pionek lub rzucić ponownie i dodać nowy wynik do obecnego.
Spekulacja towarami
Liczba gier w kategorii: 0
Gracze stawiają swoje zasoby w grze na różne towary z nadzieją, że ich wartość wzrośnie w późniejszej fazie rozgrywki. Często wartość towarów zmienia się w trakcie rozgrywki pozwalając graczom na uzyskanie dochodu poprzez ich kupno i sprzedaż.
Symulacja
Liczba gier w kategorii: 0
Gry te próbują odzwierciedlić prawdziwe wydarzenia lub sytuacje. Pandemia – gracze próbują pokonać rozprzestrzeniające się choroby.
Śpiew
Liczba gier w kategorii: 0
Gra wymaga od uczestników zaśpiewania lub zanucenia piosenki w celu wypełnienia wytycznych.
Tor czasu
Liczba gier w kategorii: 0
Jest to mechanika umożliwiająca rozgrywkę przy zmiennej kolejności tur graczy, gdzie zwykle ostatni gracz na torze wykonuje swoją turę następny. Pozwala to graczom na wykonywanie kilku akcji pod rząd gdy pozostaje ostatni po każdej z nich. Oznacza to, że gracz może wykonać akcję, która zajmuje więcej czasu, a inny gracz może wykonać w tym czasie kilka krótszych akcji. W 80 dni dookoła świata
Układanie płytek
Liczba gier w kategorii: 1
Rozgrywka polega na układaniu specjalnych płytek na stole w celu zdobycia punktów, gdzie ilość zdobytych punktów jest zależna od odpowiedniego zgrupowania i/lub ułożenia względem sąsiednich płytek Carcassonne – każdy gracz kolejno dobiera losową płytkę, którą następnie kładzie w odpowiednim miejscu. Po ułożeniu płytki gracz może postawić na niej swojego pionka w celu zdobycia punktów.
Współpraca
Liczba gier w kategorii: 0
Gra zachęca lub wymaga od graczy współpracowania ze sobą aby pokonać grę. Gra zawiera niewiele lub nie zawiera wcale elementów rywalizacji między graczami skupiając ich na wspólnym celu. Gracze wygrywają rozgrywkę poprzez wykonanie konkretnego zadania, często przed określonym czasem. W przeciwnym wypadku wszyscy gracze przegrywają Pandemia – wszyscy gracze współpracują razem w celu zneutralizowania wszystkich chorób.
Wymiana
Liczba gier w kategorii: 0
Gracze mają możliwość wymieniania się przedmiotami w grze. Osadnicy z Catanu – gracze wymieniają się surowcami.
Zakłady
Liczba gier w kategorii: 0
Gracze są zachęcani do stawiania zakładów pieniężnych (prawdziwych lub waluty w grze) na konkretne wyniki. Poker - gracze dodają pieniądze do puli, która jest zabierana przez gracza wygrywającego rozdanie.
Zarządzanie ręką
Liczba gier w kategorii: 0
Gracze są nagradzani za zagrywanie kart w odpowiednich grupach i kolejności. Optymalne zagranie różni się od stanu na stole, kart zagranych przez innych graczy oraz kart na ręce. Często karty mogą zostać użyte na wiele sposobów dodatkowo utrudniając znalezienie ich optymalnego użycia. Remik – gracze zagrywają karty z ręki w odpowiednich grupach oraz dokładają karty do stosów znajdujących się na stole.
Zbieranie lew
Liczba gier w kategorii: 0
Mechanizm stosowany w grach karcianych polegający na zabieraniu kart wyłożonych przez graczy w danej kolejce, gdzie gracz zabierający daną lewę jest określany według zasad. Najczęściej celem gry jest zebranie wysoko punktowanych lew oraz w niektórych przypadkach unikać zabierania lew punktowanych ujemnie. Brydż, Tysiąc, Kierki
Zbieranie zestawów
Liczba gier w kategorii: 0
Głównym celem tej mechaniki jest nakłonienie graczy do zebrania zestawów przedmiotów.
Zmienna kolejność faz
Liczba gier w kategorii: 0
W grze istnieje możliwość zmiany wcześniejszej kolejności faz poprzez ich pominięcie lub przesunięcie przed lub po innych fazach. Puerto Rico – zależnie od postaci wybranych przez innych graczy oraz ich akcji, kolejność faz może być inna niż w poprzedniej rundzie.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.