FANDOM


Na Gry Planszowe Wiki znajduje się wiele szablonów, na tej stronie znajduje się kilka ważniejszych i najczęściej używanych. Jeśli uważasz, że jakiś szablon jest warty wyróżnienia go tutaj, nie krępuj się i go dodaj.

  • Wszystkie szablony powinny znajdować się w kategorii Szablony
  • Na tej stronie znajdziesz wszystkie strony w przestrzeni Szablon (wraz z przekierowaniami)

Czym są szablony? Edytuj

Szablony pozwalają na wielokrotne wstawiane takiej samej treści na wielu stronach. Pozwala to na oszczędzenie redaktorom kłopotu z kopiowaniem tego samego tekstu oraz na zachowanie spójności.

Szablony z reguły są przedstawiane w formie używanej do ich wywołania (np. {{ek}}). Link w nazwie szablonu odeśle Cię na jego stronę gdzie możesz zobaczyć jak wygląda, jak się go używa i gdzie możesz wprowadzić zmiany.

Aby dowiedzieć się więcej na temat szablonów, zobacz Pomoc:Szablony.

Szablony do zarządzania artykułami Edytuj

Są to szablony pozwalające na zarządzanie artykułami jak: zgłaszanie stron do usunięcia, artykułów wymagających rozbudowy itp.

Nominowanie do usunięcia Edytuj

Zależnie od przypadku, do tego celu służą dwa szablony.

Pierwszy z nich to {{ek}} (inaczej: ekspresowe kasowanie), oznaczanym nim są strony, które nie wymagają przedyskutowania i mogą zostać usunięte bez zwracania większej uwagi. Powinien być użyty na stronach już niepotrzebnych, stworzonych jako eksperyment edycyjny lub w przypadku wandalizmów.

Jeśli usunięcie danej strony wymaga podjęcia decyzji, warto zwrócić uwagę społeczności na to poprzez użycie szablonu {{do usunięcia}} oraz rozpoczęcie dyskusji na ten temat w komentarzach lub na stronie dyskusji danej strony.

Strony ujednoznaczniające Edytuj

Czasami pod jednym hasłem może się kryć wiele artykułów. Aby ułatwić czytelnikom znalezienie tego czego szukają warto stworzyć strony ujednoznaczniające pod główną nazwą zawierające listę takich haseł razem z krótkim opisem.

Szablon {{ujednoznacznienie}} pozwala na oznaczenie takiej strony oraz dodanie jej do kategorii Strony ujednoznaczniające. Szablon należy umieścić na samej górze strony, a listę artykułów dodać poniżej.

Na dodatek, artykuły linkujące do takich stron znajdą się na stronie Specjalna:Ujednoznacznienia co pozwoli na poprawienie odnośników i uniknięcie do stron ujednoznaczniających zamiast do konkretnego artykułu.

Szablony licencji Edytuj

Szablony licencji są dodawane na stronach plików, aby określić licencję na jakiej zostały udostępniony i ich stan prawny. Z reguły są one wybierane przy przesyłaniu plików. Aby dostosować listę szablonów dostępnych w polu wyboru, administratorzy mogą wprowadzić zmiany na stronie MediaWiki:Licenses.

Szablony nawigacyjne Edytuj

Szablony nawigacyjne służą do ułatwienia czytelnikowi znalezienia podobnych artykułów poprzez ich zgrupowanie. Szablon {{navbox}} służy do uproszczonego tworzenia podobnych tabel.

Pozostałe przydatne szablony Edytuj

Omijanie pływających elementów Edytuj

Szablon {{czyść}} pozwala na dodanie złamania linii, które powoduje, że treść poniżej pojawi się poniżej elementów pływających takich jak obrazy czy infoboksy.

Spis treści po prawej stronie Edytuj

Szablon {{tocright}} dodaje spis treści w formie pływającego elementu znajdującego się po prawej stronie. Dzięki temu można zminimalizować potrzebę przewijania treści na stronach z długim spisem treści. Należy jednak stosować go z umiarem, aby zachować jednorodność wyglądu.

S jak szablon Edytuj

Szablon {{s}} pozwala na łatwe linkowanie do szablonów bez potrzeby ich wywoływania. Pozwala również na podanie proste podanie przykładowych parametrów do przekazania. Przykładowo: {{s|nazwa szablonu}}. Jest on wielokrotnie używany na tej stronie.

Gdzie można znaleźć więcej szablonów Edytuj

Wiele przydatnych szablonów można znaleźć na w:c:templates:Wikia Templates (ang.), na Wikipedii lub wielu innych polskich wiki znajdujących się na Wikii.

Zobacz również Edytuj