Gry Planszowe Wiki
Advertisement

Eclipse w trakcie rozgrywki

Eclipse - plansza rozwoju cywilizacji

Eclipse - układ galaktyki

Eclipse to strategiczno-ekonomiczna gra planszowa wydana przez Asmodee. Każdy z graczy zarządza jedną z rywalizujących ze sobą cywilizacji i próbuje podbić wszystkie pozostałe. W celu osiągniecia tego musi także dbać o jej ekonomię.

Plansza budowana jest z heksagonalnych pól, gdzie na początku układa się tylko macierzyste pola cywilizacji oraz pole środkowe. Układanie pozostałych pól stanowiących miejsce rywalizacji następuje w drodze akcji eksploracji i polega na dokładaniu kolejnych pól w sąsiedztwie kontrolowanych przez siebie już odkrytych pól. Na polach planszy rozmieszczone są planety, które są podstawą części ekonomicznej. Korzystając z posiadanych zasobów gracze budują statki, rozwijają technologie, utrzymują swoje mocastwa oraz prowadzą między sobą wojny.

Przebieg rozgrywki[]

Cała rozgrywka składa się z dziewięciu rund. W każdej rundzie gracze wykonują swoje akcje, jednakże jednocześnie zwiększa się koszt utrzymania mocarstwa, w związku z tym wyzwaniem dla gracza jest utrzymanie odpowiedniego balansu zysków i kosztów. Istotnym elementem rozwoju cywilizacji jest rozwój technologiczny, który pozwala m.in. lepiej wykorzystywać istniejące planety, zwiększać wartość bojową statków itp. Czynnikiem decydującym o wygranej jest zdobyta liczba punktów zwycięstwa, na którą składają się bonusy zdobyte w trakcie gry oraz wynikające ze stanu cywilizacji po zakończeniu ostatniej dziewiątej rundy.

W związku z mnogością kierunków rozwoju cywilizacji każdy gracz musi ciągle podejmować kompromisy, co w danej chwili jest dla niego największym priorytetem w rozwoju.

Linki[]

Advertisement